مجله دلتا
عمارت مسعودیه یکی از زیباترین ساختمان‌های سلسله قاجار است که در طول تاریخ وقایعی جالب مانند تشکیل نخستین وزارت آموزش‌وپرورش را شاهد بوده است.
تهران قدیم

برخی از مسافران و گردشگرانی که به تهران سفر می‌کنند بیشتر در پی دیدن مکان‌های قدیمی آن هستند. اگر ساکن تهران هستید و دوست یا آشنایی دارید که تازگی به تهران آمده و دوست دارد تهران قدیم را بگردد، بد نیست در این بخش گردشگری ببینیم چطور می‌توانیم گشت‌وگذاری در پایتخت داشته باشیم. تا شگفت‌انگیزترین جلوه‌های معماری تهران را از دست ندهیم. با مجله دلتا همراه باشید .

شمس العماره

موزه سینما

اکثر تهرانی‌ها خیابان ولیعصر را یکی از دیدنی‌ترین خیابان‌های تهران می‌دانند. در گوشه‌ای از این خیابان خاطره‌انگیز، عمارتی بسیار بزرگ و زیبا وجود دارد که از دوران قاجار به یادگار مانده. این عمارت امروز به موزه سینما تبدیل‌شده و در میان باغی موسوم به باغ فردوس، خودنمایی می‌کند با سر زدن به این باغ بی‌نظیر و وارد شدن به ساختمان، موزه‌ای  از صنعت  فیلم‌سازی  ایران را می‌بینید و سفری به گذشته‌ها خواهید کرد .

 • آدرس: خیابان ولیعصر، نرسیده به تجریش، باغ فردوس

موزه سینما

سرای روشن

در خیابان ناصرخسرو، یکی از قدیمی‌ترین خیابان‌های تهران، ساختمانی به نام سرای روشن وجود دارد که در سال ۱۳۱۱ به‌عنوان یکی از اولین مراکز تجاری ایران ساخته شده است .

این بنا، ظاهری بسیار متفاوت با بناهای ایرانی دارد و جلوه‌هایی از معماری اروپایی و سبک معماری گوتیک را به نمایش می‌گذارد.

 • آدرس ناصرخسرو. کوچه مروی بعد از مسجد ثامن الائمه.

سرای روشن

موزه ساعت

تماشاگه زمان نام اصلی موزه ساعت است که  در شمال تهران( زعفرانیه ) قرار دارد. یک باغ لوکس که این شاهکار معماری ایرانی را در خود حفظ کرده است . رنگ آبی ساختمان و پنجره‌هایی که با نقش‌های توری شکل تزیین شده‌اند شما را به تماشا  وا‌می‌دارند و با قدم گذاشتن به درون آن محو شیشه‌های رنگی و گچ‌بری خارق‌العاده آن خواهید شد .

در این ساختمان ابزارهای اندازه‌گیری زمان از گذشته‌های دور به نمایش درآمده‌اند که بر جذابیت فضا می‌افزایند. همچنین بسیاری ساعت‌های آفتابی، مکانیکی و آبی را می‌توانید در این موزه ببینید و بشناسید.

 • آدرس: خیابان زعفرانیه، نبش خیابان پرزین بغدادی

موزه ساعت

موزه آبگینه تهران

موزه آبگینه تهران، در خیابان سی تیر یعنی درست بخشی از تهران قدیم قرار دارد. این موزه مربوط به ظروف و سرامیک است که در یک ساختمان زیبای قاجاری قرار دارد . این بنای باشکوه، سبک‌های معماری اروپایی و ایرانی را درهم‌آمیخته و با استفاده از یک پلکان روسی برای اتصال طبقات، جلوه‌ای خاص از معماری را ایجاد کرده است .

 • آدرس خیابان جمهوری اسلامی، سی تیر، پلاک55

موزه آبگینه

کاخ گلستان

مجموعه کاخ گلستان واقع در خیابان 15 خرداد به همراه گروهی از ساختمان‌های سلطنتی متعلق به دوره قاجار در گوشه‌ای از تهران قدیم خودنمایی می‌کند و در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد. این مجموعه درهم آمیختگی خاصی را از معماری ایرانی و اروپایی به نمایش می‌گذارد.

معماری بی‌نظیر، سالن‌های باشکوه، آینه‌کاری‌های چشم‌نواز، باغ تماشایی و بسیاری جلوه‌های دیگر در این مجموعه، می‌توانند تجربه‌ای تکرار ناشدنی برای شما باشند.

 • آدرس کاخ‌موزه گلستان: خیابان پانزده خرداد، میدان ارگ

کاخ گلستان

شمس العماره

اگر چه ساختمان شمس‌العماره بخشی از مجموعه‌ی کاخ گلستان است اما شاهکاری ارزشمند به شمار می‌رود و می‌توان آن را به تنهایی مورد بررسی قرارداد . ناصرالدین شاه برای آنکه به نمای پانوراما از تهران دست یابد ، دستور ساخت این بنا را داد . ساخت این بنا ۲ سال به درازا کشید  و به  عمارتی بی‌نظیر در تهران تبدیل شد . معمولاً یکی از گزینه‌های دیدن از تهران قدیم برای گردشگران عکس گرفتن از این عمارت است.

 • آدرس: خیابان پانزده خرداد، میدان ارگ، کاخ گلستان

شمس العماره

عمارت مسعودیه

عمارت مسعودیه یکی از زیباترین ساختمان‌های با شکوه سلسله قاجار است که در طول تاریخ وقایعی جالب مانند تشکیل نخستین وزارت آموزش‌وپرورش و ایجاد نخستین کتابخانه رسمی را شاهد بوده است. گچ کاری، موزاییک‌ها و باغی که این بنا در میان آن قرار دارد از دیدنی‌ترین جلوه‌های این عمارت هستند .

 • آدرس : میدان بهارستان، ضلع جنوب غربی، خیابان اکباتان

عمارت مسعودیه

موزه مقدم

این خانه که ساخت آن به دوره قاجار تعلق دارد، ملک استاد مقدم، استاد ممتاز دانشگاه تهران، بوده است، که قدمتی تاریخی داشته و معماری قدیمی ایران را در بخش‌های مختلف ازجمله اتاق پیشخوان، اتاق گاه نگاری، حوض‌خانه، ایوان قاجار، گلخانه و… به نمایش می‌گذارد.

 • آدرس موزه مقدم: خیابان امام خمینی، بعد از خیابان شیخ هادی، جنب بانک ملت، پلاک251

موزه مقدم

همچنین بخوانید:

باغ کتاب تهران؛ بزرگ‌ترین کتابفروشی دنیا بیخ گوش‌مان

بام تهران کجاست ؟

عودلاجان ؛ نگین چاله میدان

+ نوشته شده در دوشنبه بیست و نهم مهر 1398 ساعت 14:22 توسط مجله دلتا بدون نظر

این موزه در اصل خانه ارنست همینگوی بوده و در سال ۱۸۸۶ توسط معماری اسپانیایی ساخته شد و در سال ۱۹۴۰، همینگوی آن را خرید تا در این شهر زندگی کند.
 1. نمی‌دانم کتاب پیرمرد و دریا را خوانده‌اید؟ فیلم وداع با اسلحه را دیده‌اید؟ یا جمله: «نیازی نیست انسان ها را امتحان کنید کمی صبر کنید خودشان امتحانشان را پس می‌دهند» را شنیده‌اید یا نه؟ همه این‌ها از نویسنده شهیری چون ارنست همینگوی برمی‌آید. این را هم نمی‌دانم که دوست دارید ببینید نویسندگان مشهور کجا زندگی می‌کردند و به خلق اثر می‌پرداختند یا خیر؟ جالب است به شما بگویم اگر هم از این دست علاقه‌مندی ها نداشته باشید، خانه اکثر نویسندگان به موزه تبدیل شده است و شما اگر  گردشگری حرفه‌ای باشید هرگز این گزینه ها را در سفرهای‌تان از دست نمی‌دهید. با مجله دلتا همراه باشید تا سری به این خانه موزه بزنیم.

خانه موزه

خانه فینکا ویخیا

حدود ۱۶ کیلومتری شرق هاوانا، موزه ارنست همینگوی کوبا با نام فینکا ویخیا (Finca Vigia) به معنی خانه دیده بان وجود دارد. خانه همینگوی در بخش کوچکی به نام سان فرانسیسکو دِ پائولا واقع شده است. مردم کوبا همیشه این نویسنده معروف را به این دلیل که انتخاب کرد در طبقه متوسط جامعه زندگی کند و میان بقیه مردم باشد، تحسین می‌کنند. این موزه در اصل خانه همینگوی بوده و در سال ۱۸۸۶ توسط معماری اسپانیایی ساخته شد و در سال ۱۹۴۰، همینگوی آن را خرید تا در این شهر زندگی کند.

داشتن و نداشتن

 

خانه موزه ارنست همینگوی

چه کتاب های همینگوی را خوانده باشید چه نه، بازدید از این موزه ارزش آن را دارد که خانه یکی از معروف و محبوب ترین نویسنده های دنیا را ببینید. در حقیقت آنقدر این خانه مهم است که حتی ارزش آن را دارد که فقط به خاطر آن به کشور کوبا سفر کنید.

هاوانا

در حال حاضر این خانه، موزه ای دلنشین و پر از حس خوب شده که برای بازدید عموم باز است. از مرکز هاوانا می‌توانید سوار تاکسی شده و ۲۰ دقیقه بعد به این جاذبه محبوب برسید. ارنست همینگوی و همسر سوم او به نام مارتا در سال ۱۹۳۹ این خانه را برای زندگی انتخاب کردند و قبل از آن برای مدت کوتاهی در هتل بیتلمور سویا زندگی می‌کردند. این منطقه حدود ۱۵ هکتار مساحت دارد وجایگاه صدها گونه درخت است.

زنگها برای که به صدا در می ایند

این خانه درست جایی است که همینگوی ۹ مورد از رمان های خود را مانند «زنگ‌ها برای که به صدا درمی‌آیند» نوشت. او همچنین هنگامی که در سال ۱۹۵۴  موفق به کسب جایزه نوبل ادبیات شد، در این خانه زندگی می‌کرد. ارنست همینگوی این خانه را خانه دیده بان می‌نامید و تا سال ۱۹۶۰ در اینجا زندگی کرد و پس از آن برای مدت کوتاهی قبل از مرگش خارج از کشور کوبا به زندگی خود ادامه داد.

وداع با اسلحه

افتتاح موزه همینگوی کوبا

از زمانی که ارنست همینگوی کوبا را ترک کرد (۱۹۶۰)، کارشناسان به ثبت و نگهداری خانه و لوازم و سبک زندگی او کردند و در سال ۱۹۶۱ دولت کوبا مالکیت این خانه به عهده گرفت و آن را به موزه تبدیل کرد. پس از گذشت ۱۵ سال پژوهشگران همینگوی از آمریکا این خانه را طوری یافتند که سقف آن چکه می‌کرد و زیربنایش دچار تحلیل شده بود و امکان داشت که هر لحظه این همه خاطره از بین برود. آن ها از ترس اینکه این گنج ادبی را از دست ندهند، به فعالیت هایی پرداختند تا بتوانند آن را بازسازی کنند.

خانه نویسنده

بازگشایی موزه

نتیجه تلاش های این پژوهشگران ادبی این بود که  توانستند موزه ارنست همینگوی کوبا را به خوبی بازسازی کنند. این موزه مجدداً در سال ۲۰۰۷ برای بازدید از زندگی این نویسنده معروف به روی عموم باز شد. بازسازی این موزه آنقدر دقیق و بدون خطا بود که دست خط همینگوی روی دیواری که وزن روزانه خود را روی آن یادداشت می‌کرد، هنوز دیده می‌شود. همچنین هنوز می‌توانید ماشین تایپ او را روی قفسه کتاب ببینید. همینگوی به خاطر کمردرد مزمن، ایستاده تایپ می‌کرد.

بسیاری از گردشگران که از موزه همینگوی در کی وست فلوریدا نیز بازدید کرده اند، باور دارند که این خانه بسیار دیدنی تر و از آن بسیار ارزشمندتر است.

کوبا

بازدید از موزه

می‌توانید برای بازدید از موزه ارنست همینگوی کوبا از راهنمایانی که در آنجا هستند و یا راهنمایان تور استفاده کنید. راهنمایان موزه اطلاعات بسیار جامع و کاملی از زندگی همینگوی و شرح حال او زمانی که در کوبا زندگی می‌کرد، دارند. تور بازدید از موزه معمولاً با پیاده روی در فضای بیرونی خانه و نگاهی اجمالی از داخل پنجره ها شروع می‌شود. به عنوان یک امتیاز ویژه، قایق ماهیگیری مورد علاقه همینگوی پیلار درست کمی پایین تر از استخر شنا دیده می‌شود.

برف های کلیمانجارو

حرف آخر

ارنست همینگوی در ایالت ایلینوی آمریکا به دنیا آمد. پدر او پزشک و مادرش مدرس پیانو بود. او در جنگ جهانی اول، مجروح شد و پس از آنکه بازگشت، کار خبرنگاری را برای تورنتو استار شروع کرد. او سپس به نویسندگی مشغول و بین سال‌های ۱۹۲۱ تا ۱۹۲۶، به یکی از نویسنده های معروف تبدیل شد. همینگوی پس از خلق آثاری چون پیرمرد و دریا، وداع با اسلحه، برف های کلیمانجارو، تپه‌های سبز آفریقا و داشتن و نداشتن، متاسفانه در سال ۱۹۶۱ اقدام به خودکشی کرد.

آثار همینگوی

+ نوشته شده در دوشنبه بیست و نهم مهر 1398 ساعت 14:20 توسط مجله دلتا بدون نظر

از مهم ترین بازارهای آستارا می‌توان به بازار بزرگ ساحلی، مجموعه بازارهای نور و انواع پاساژها اشاره کرد.
آستارا

هر چه از استان های شمالی کشور صحبت کنیم باز هم کم گفته ایم. انگار اصلاً زیبایی های بی وقفه‎شان تمام شدنی نیستند. آستارا یکی از مهم‌ترین شهرهای مرزی ایران و ششمین شهر پرجمعیت استان گیلان است. دیدنی‌ و به بازارهای ارزان قیمتش معروف است. خوب است قبل از اینکه زمستان بیاید و شهر سرد شود حتماً سری به آنجا بزنید. ما در این مطلب گردشگری سعی کردیم به معرفی جاهای دیدنی آستارا بپردازیم تا شما بیشتر با این شهر توریستی آشنا شوید. با مجله دلتا همراه باشید.

طبیعت گردی

آستارا

این شهر یکی از زیباترین شهرهای مرزی ایران محسوب می‌شود. مراکز خرید مرزی آن، مکان بسیار خوبی برای خرید اجناس با قیمت مناسب است. اگر غیر از خرید کردن هم قرار است به آنجا بروید، باید بگوییم جاذبه‌های طبیعی این شهر از محبوب‌ترین مقاصد طبیعت گردی در ایران هستند. یکی از زیباترین جاده‌های کشور، گردنه حیران در فاصله خیلی کمی از شهر آستارا قرار دارد. که در مطلبی راجع به تفریحات این نقطه دیدنی در ایران مثل سورتمه صحبت خواهیم کرد.

سورتمه گردنه حیران

خوب است بدانید شهر آستارا از نظر کسب درآمد از طریق توریست داخلی و اقامت مسافران یکی از بهترین رتبه‌ها را در بین شهرهای ایران دارد. بندر شهر آستارا، اولین بندر خصوصی کشور و دومین منبع درآمد گمرکی در شمال کشور است. بخش بزرگی از درآمد شهر از طریق فروش اجناس در پاساژها و بازارهای مرزی تأمین می‌شود.

گردشگری حوالی آستارا

آبشار لاتون

این آبشار با ارتفاع تقریبی 100 متر یکی از بلندترین آبشارهای ایران است و مسیر رسیدن به آن از روستای کوته کومه لوندویل در آستارا آغاز می‌شود.

آبشار لاتون

ساحل صدف

این ساحل یکی از زیباترین سواحل منطقه است و هرسال با شروع فصل گرم، گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند. خوب است بدانید که این ساحل از طرح سالم سازی نیز برخوردار است.

پارک جنگلی بی بی یانلو

این پارک جنگلی در غرب شهر آستارا واقع شده و بخشی از جنگل‌های هیرکانی شمال ایران را شامل می‌شود.

تالاب استیل

این تالاب در مسیر جاده رشت به آستارا  قرارگرفته و اولین مکان آبی در ایران است که پرندگان مهاجر در آن توقف می‌کنند. تالاب استیل یکی از پنج منطقه نمونه گردشگری استان گیلان است.

تالاب استیل

باغ چای عباس آباد

این باغ چای در روستای عباس آباد قرار دارد و گفته می‌شود قدمت آن به دوره قاجار برمی‌گردد. این باغ زیبا فقط مرکز کشت و تولید چای در آستارا محسوب می‌شود.

قلعه شیندان (سندان)

این قلعه بر فراز کوه شیندان در مرز ایران و جمهوری آذربایجان قرار دارد. از قدمت دقیق قلعه اطلاعات مشخصی در دست نیست؛ اما به احتمال زیاد به پیش از ورود اسلام به ایران برمی‌گردد.

بازار گردی در آستارا

شاید یکی از بهترین قسمت سفر به این شهر همین بازارهای پر شور و ارزان قیمت آن باشد. همان‌طور که گفتیم آستارا یکی از مهم‌ترین شهرهای مرزی ایران و بزرگ‌ترین گمرک زمینی در شمال کشور محسوب می‌شود. به همین دلیل بازارهای موجود در شهر پر است از اجناس گوناگون با قیمت‌های مناسب، که گردشگران زیادی را برای خرید به سمت خود می‌کشاند. از مهم‌ترین بازارهای آستارا می‌توان به بازار بزرگ ساحلی، مجموعه بازارهای نور و انواع پاساژها اشاره کرد.

بازار و پاساژ

غذاهای محلی آستارا

لَوَنَگی (مرغ شکم پر): این غذای بسیار خوشمزه شباهت زیادی به مرغ ترش دارد. برای تهیه آن از رب انار، آلوچه یا ازگیل، سبزیجات معطر محلی، مغز گردو و زرشک استفاده می‌کنند. لونگی در مراسم سنتی مردم آستارا به ویژه شب یلدا، چهارشنبه سوری و شب عید جایگاه ویژه ای دارد.

مرغ شکم پر

جغترمه: این خورشت در بیشتر شهرهای گیلان طبخ می‌شود و برای تهیه آن از مرغ، تخم مرغ، زعفران، پیاز و انواع ادویه ها استفاده می‌کنند.

بورانی پلو: بورانی همان کدو تنبل است که آن را با برنج کته طبخ می‌کنند و موادی مثل شیر، زعفران و انواع ادویه به آن اضافه می‌کنند.

باسترما پلو:

این غذا کمی به ته‌چین شباهت دارد و برای تهیه آن علاوه بر مرغ، برنج وَ زعفران، از سیب زمینی، رب آلوچه و گردو نیز استفاده می‌شود.

جزبز:

جزبز نام ترکی واویشکای گیلان است که از جگر گوسفند به همراه سیب زمینی، رب، پیاز و ادویه تهیه می‌شود.

واویشکا

آب و هوای آستارا در فصول مختلف

بهار: در فصل بهار به خصوص ماه فروردین هوای آستارا بسیار خنک و گاهی اوقات سرد است.

تابستان: در فصل تابستان هوای آستارا شرجی می‌شود؛ اما در بخش‌های کوهستانی شهر می‌توانید هوای خنک را تجربه کنید.

پاییز: اوایل پاییز آب‌وهوا بسیار متعادل است و با نزدیک شدن به اواخر ماه مهر، بارندگی در شهر افزایش می‌یابد و هوا شروع به سرد شدن می‌کند.

هوای پاییز

زمستان: در این فصل هوای شهر بسیار سرد می‌شود. چرا که آستارا در منطقه تقریباً کوهستانی قرار دارد.

+ نوشته شده در دوشنبه بیست و نهم مهر 1398 ساعت 14:18 توسط مجله دلتا بدون نظر

در پوکت است که شما می توانید وارد قفس ببر ها شوید و با آنها عکس بیندازید!

به یک تعطیلات دو سه روزه که برمی‌خوریم از دو هفته قبل همه خوشحالیم که استراحت می‌کنیم. اما جالب اینکه تعطیلاتِ بی برنامه، یا در جاده های شلوغ شمال می‌سوزد ؛ یا به خانه نشینی و خواب تا نصف روز و شبگردی بی هدف در خیابانها سپری می‌شود در نتیجه ساعت هایمان به بطالت گذشته و با کسالت هفته کاری مان آغاز می‌شود. اما چرا به پوکت نرویم؟ واقعاً چرا ؟ با یک برنامه ریزی مناسب و بودجه نه چندان زیاد، می‌شود تور مناسبی انتخاب کنیم و با یک سفر به نقطه‌ای خوش آب‌وهوا خستگی را از تن به در برده و با کلی خاطره خوب بازگردیم. با مجله دلتا همراه باشید تا ببینیم در این سفر کوتاه می‌توانیم کجا گردش کنیم؟

جزایر تایلند

جاذبه های رایگان

جاذبه‌های بی‌نظیر پوکت نوع رایگان هم دارد:

 • استراحت در سواحل شنی
 • لذت بردن از چشم انداز طبیعت زیبا
 • وارد شدن به فانوس دریایی و دیدن بیکران دریا از بالای آن
 • گشت و گذار در خیابانهای رنگی
 • تماشای فواره های رقصان
 • خرید از بازارهای محلی
 • عکاسی از خانه برعکس

خانه برعکس

هر کدام از این جاذبه‌ها بدون پرداخت هیچ مبلغی در دسترس است. البته اینکه ممکن است شما بخواهید برای دوستان و آشنایان خودتان سوغات و یادگاری بخرید دیگر دست خودتان است!

جاذبه های دیدنی

با اینکه پوکت گران‌ترین بخش تایلند است. بی شک گزینه‌های مقرون به صرفه‌ای هم وجود دارد. سفر به پوکت را با بازدید از معبد بودای بزرگ آغاز کنید.

بودای بزرگ پوکت

بودای بزرگ روی تپه‌ای بین خلیج چالونگ و ساحل کاتا در ارتفاع ۴۰۰ متری از سطح دریا واقع شده است، به هیچ وجه بازدید از آن را از دست ندهید. مجسمه ای از بودا با ۴۵ متر ارتفاع که ارزش بازدید بالایی دارد. دیگر علت های بازدید:

 •  مهم ترین پروژه ی عمرانی تایلند در 100 سال اخیر است.
 • به عنوان نماد و سمبل شهر پوکت شناخته می‌شود.
 • یکی از گران قیمت ترین مجسمه‌های موجود در سراسر کشور تایلند به حساب می‌آید.
 • از مهم ترین جاذبه های گردشگری پوکت است و طرفداران زیادی هم دارد.

مجسمه بودا تایلند

ساحل کاتا

از مجسمه بودای بزرگ تا ساحل کاتا، با ماشین ۲۸ دقیقه زمان بگذارید و به ساحل برسید. یکی از مناطق دیدنی و تفریحی در پوکت که از دو ساحل بزرگ و کوچک تشکیل شده و با دماغه‌ای کوچک از هم جدا شده‌اند. این ساحل معمولاً شلوغ اما بسیار زیبا است. انواع اقامتگاه، رستوران، فروشگاه و امکانات مختلف ورزش‌های آبی در این مکان وجود دارد.

ساحل تایلند

پارک آبی جنگلی اسپلش

وقتی وارد این پارک می‌شوید، در نمای اول شبیه به پارک جنگلی بسیار زیبایی است. این پارک آبی یکی از دیدنی‌ترین جاذبه‌های پوکت است که می‌توانید ۲ یا ۳ ساعت را در این پارک بگذرانید. پارک آبی جنگلی اسپلش ۶ استخر بزرگ برای بزرگسالان و یک استخر برای کودکان دارد. استخر آب گرم جوشان معدنی، ۳ رستوران و کافی شاپ از دیگر امکانات این مجموعه هستند.

پارک آبی تایلند

باغ وحش ببر های پوکت

 • از مهم ترین جاذبه های گردشگری پوکت به شمار می‌آید.
 • در این باغ وحش می‌توانید ببرها را از نزدیک ببینید.
 • این باغ وحش اطلاعات خوبی در رابطه با حیوانات و به خصوص ببرها در اختیارتان قرار می‌دهد.
 • می‌توانید 10 تا 15 دقیقه وارد قفس های آن ها شوید.

باغ وحش ببرها

آکواریم پوکت

اگر کودکی کنجکاو همراه خود دارید و یا در جستجوی تفریحی جالب به دور از شلوغی شهر و مراکز خرید هستید، بدون شک آکواریوم پوکت از بهترین گزینه ها برای شماست.

 • این آکواریوم تونل زیبایی دارد که حس حرکت در میان آب ها را به بازدید کننده‌ها القا می‌کند.
 • در سال حدود 300،000 گردشگر (40000 بازدیدکننده خارجی) از آن دیدن می‌کنند.
 • آبزیان بسیار متنوعی را درمعرض دید عموم قرار می‌دهد.
 • در این آکواریوم زیستگاه های گوناگون را شبیه سازی کرده اند.
 • ماهی هایی را که در اعماق دریاها و اقیانوس ها زندگی می‌کنند هم می‌توانید در این آکواریوم مشاهده کنید.

تونل آکواریوم

موزه خطای دید

جالب است بدانید همه کسانی که به پوک سفر می‌کنند به این موزه سر می‌زنند. حتماً عکس هایی را از دوستانتان که به تایلند سفر کرده اند دیده اید. چرا گردشگران به این موزه سر می‌زنند؟

 • یکی از برترین جاذبه های پوکت است.
 • محلی جذاب برای یک سرگرمی چند ساعته و متفاوت است.
 • در این موزه می‌توانید عکس های سلفی های بسیار متفاوتی بگیرید.
 • محل خوبی برای گذران وقت است.
 • با هر تصویری که بخواهید می‌توانید عکس بگیرید.
 • با دوستانتان کلی خوش می‌گذرد.

موزه خطای دید

خیابان واکینگ استریت

این بازار هفتگی که هر یکشنبه از ساعت ۴ بعدازظهر تا ۱۰ شب فعالیت می‌کند، یکی از جاذبه‌های گردشگری شهر قدیم پوکت شناخته می‌شود.

 • غذاهای محلی جنوبی تایلند را امتحان کنید.
 • صنایع دستی محلی، بخش دیگری از بازار را تشکیل می‌دهند.
 • مکان مناسبی برای گشت‌وگذار همراه خانواده است.
 • تعداد زیادی غرفه‌ی فروش اسباب‌بازی و یک ترامپولین برای بازی بچه‌ها در مجموعه وجود دارد.

خیابان تایلند

بازار شناور

از آنجا که جاذبه دیدنی به تازگی شروع به فعالیت کرده است، شباهت زیادی با بازارهای سنتی تایلندی ندارد، اما مانند سواحل آن شلوغ و دیدنی است.

 • علاوه بر مغازه‌ها و غذاخوری‌های مختلف، نمایش‌های سنتی هم در این بازار برگزار می‌شود.
 • بازار شناور پوکت یک بازار توریستی است.
 • قیمت اجناس در آن بالاتر از سایر بازارهای مشابه و سنتی تایلند است.
 • لذت گشت و گذار در بازار را با قایق تجربه می‌کنید.
 • مکان مناسبی برای گشت‌وگذار چند ساعته و آشنایی با فرهنگ تایلند و احیاناً خرید سوغات است.

بازار شناور

همچنین بخوانید:

شهر فرنگ ؛ سفر به توریستی ترین مناطق دنیا

سفر پاییزی ؛ مگر می شود این کشور ها را ندید!

پارو بزن و خرید کن!

+ نوشته شده در دوشنبه بیست و نهم مهر 1398 ساعت 13:42 توسط مجله دلتا بدون نظر

یکی از یادگاری های بی نظیر از جزیره قشم پوشاک مردمان جنوبی است. اگر دوست داشته باشید می‌توانید از میان طرح و رنگ های بی‌شمار لباس های سنتی قشم، بهترین را برای خود انتخاب کنید.
جزیره قشم

چندی پیش مطلبی راجع به مقایسه کیش و قشم در صفحه گردشگری مجله دلتا منتشر کردیم. بد نیست بدانیم هنگام سفر به هرکدام از جزایر جنوبی کشور، برای دوستان و آشنایان چه چیز به‌عنوان سوغات به همراه بیاوریم و یا برای خود چه یادگاری بخریم که همیشه دیدنش  خاطرات خوش سفر به جزایر خلیج فارس را برایمان تداعی کند. بنابراین به جزیره قشم سر زدیم تا  در دنیای سوغاتی ها و صنایع دستی قشم قدم بگذاریم جایی پر از خوراکی‌ها و دست سازهای رنگارنگ و پرنقش و نگار. دلتا را بخوانید تا در این گشت و گزار با ما همراه شوید.

سوغاتی

خوراکی های قشم

نان های محلی

زنان یکی از پدید آورندگان خوش ذوق سوغاتی های جنوب کشور هستند. در هر گوشه از جزیره قشم که بگردید، بساط زنانی را می‌بینید که مشغول تهیه نان هستند، با انواع مختلف از ادویه ها و سس های متنوع . نان تُمُشی یکی از آنهاست؛ نوعی نان نازک که با تخم مرغ، پنیر، مهیاوه یا سوراغ ترکیب می‌شود. مهیاوه و سوراغ سس هایی تهیه شده از ماهی های ساردین هستند؛ اما در سوراغ از خاک سرخ جزیره هرمز به عنوان ادویه استفاده می‌شود. نان پنیری هم نان دیگری است که بیشتر در مغازه ها می‌توانید آن را تهیه کنید. این نان در جزیره قشم هنگام صبحانه خورده می‌شود و طعمی دلپذیر دارد.

نان محلی

خرما

 می‌توان گفت شهرت جنوب ایران به خرماهایش است و قشم نیز از این قاعده مستثنا نیست. در این جزیره هم نخلستان هایی وجود دارند و محصول شان خرماهای مرغوبی هستند که می‌توانید آنها را به عنوان سوغات تهیه کنید.

ادویه های محلی

ادویه های مخصوص قشم یکی از خوش مزه ترین سوغاتی های جنوبی هستند. اگر طعم غذاهای جنوبی را دوست دارید، پیشنهاد ما به شما این است که ادویه های مخصوص شان را تهیه کنید. ادویه  متفاوتی که در جزیره قشم وجود دارد، خاک سرخ هرمز است که طعم جالبی به غذا می‌دهد.

ادویه مخصوص

کیک هلر

نوعی کیک اسفنجی به نام هلر با استفاده از آرد، تخم مرغ، شکر و وانیل تهیه می‌شود و در شیرینی فروشی‌های قشم می‌توانید آن را بیابید. مردم و گردشگران بر این باورند که مانند این کیک و عطر و طعمش در جای دیگری پیدا نمی‌شود.

مسقطی جنوبی

ترکیب نشاسته، گلاب، زعفران، انواع مغزها، کره و … شیرینی خوشمزه ای به نام مسقطی می‌شود که بیشتر جزء سوغات شیراز به حساب می‌آید؛ اما در قشم هم می‌توانید این شیرینی را تهیه کنید و از طعم آن لذت ببرید.

مسقطی جنوب

شکلات ها و خوراکی های وارداتی

شکلات های خارجی، قهوه و خوراکی های وارداتی در قشم با قیمت پایین تری عرضه می‌شوند و تنوع بسیار بالایی دارند. برای همین بسیاری از گردشگران از مغازه های مختلف این جزیره، این خوراکی ها را تهیه می‌کنند و به خانه می‌برند.

صنایع دستی قشم

زیورآلات و وسایل تزیینی

در جای جای قشم چشم تان به زیورآلاتی مانند گردنبند، دستبند، گوشواره و… می‌خورد که با صدف ها درست‌شده‌اند. قشمی ها مجسمه هایی را هم با این صدف ها می‌سازند و یا از آنها برای تزیین آینه، کیف، جا قلمی و …. استفاده می‌کنند.

سوغاتی دریا

پوشاک بومی

یکی از یادگاری های بی نظیر از جزیره قشم خرید پوشاک مردمان جنوبی است. اگر دوست داشته باشید می‌توانید از میان طرح و رنگ های بی‌شمار لباس های سنتی قشم، برای خود بخرید یا با خریدن آن ها به عنوان سوغات، عزیزان تان را شاد کنید. این لباس ها مزین به هنر گلابتون دوزی، خوس دوزی، شک بافی و … هستند و جلوه ای بی نظیر دارند. تزیینات سنتی در کیف و کفش و زیورآلات قشم هم دیده می‌شوند و با قیمت های مناسبی می‌توانید آنها را تهیه کنید.

یکی از پوشش های سنتی زنان جزیره قشم، برقع یا روبنده های خاص آن‎ها است که در انواع مختلفی هستند و می‌توانید آنها را به عنوان سوغات نیز بخرید. برقع در رنگ های گوناگون، از قرمز و سبز گرفته تا مشکی وجود دارد و به طور معمول از بالای ابرو تا زیر بینی را می‌پوشاند. جلوپل هم پوششی برای سر زنان قشم است که بسیار نازک بوده و روی آن چادر سر می‌کنند.

لباس جنوبی

عود

ساز عود که در فارسی بربط خوانده می‌شود، سازی تاریخی است که صدایی محزون و گوش نواز و ظاهری چشمگیر دارد. این ساز کمی شبیه به تار و سه تار اما با ابعادی متفاوت است و در موسیقی سنتی ایرانی بسیار به کار برده می‌شود.

هنر عود سازی سال هاست که در جزیره قشم رواج دارد و به نوعی یکی از اصیل ترین هنرهای بومی این منطقه به شمار می‌رود؛ اما متاسفانه هم اکنون تعداد کارگاه هایی که به صورت حرفه ای به این صنعت مشغولند به انگشتان یک دست هم نمی رسد.

عود جنوب

 

همچنین بخوانید:

آثار باستانی لرستان ، گنج پنهان در موزه های جهان (+ویدئو)

دره شهر زیبا ؛ ممنون که ثابت می کنی ایران بیابان نیست

شیطان کوه لاهیجان ، تا گول نخورده اید رویتان را برگردانید!(+ویدئو)

+ نوشته شده در دوشنبه بیست و نهم مهر 1398 ساعت 13:40 توسط مجله دلتا بدون نظر